Tohle je blog 17-tileté moravačky co si říká Andulii a zbožňuje:

rozhovor s thomasem morgensternem

25. ledna 2008 v 19:46 | andulii |  ThomasMorgenstern

Budoucností skoků na lyžích jsou svaly, říká Thomas Morgenstern

Liberec je můj můstek, říká král skokanů

Morgenstern
22.01.2008 07:00 - H a r r a c h o v - Vypadá jako klučík, co sotva odrostl pubertě. Usmívá se, vtipkuje. Ovšem taky moc dobře ví, co chce. Vyhrávat. Říká se mu Pan Sebevědomý. Ale nehledejte v tom nic zlého. Je velmi přívětivý. A hlavně: Thomas Morgenstern si může věřit. Je vládcem skokanů na lyžích v této sezoně.
"Nedal jsem si cíl jen na týden nebo na dva jako při olympiádě. Chci být na vrcholu celou sezonu. Možná proto jsem silný," říká jedenadvacetiletý skokan v rozhovoru pro MF DNES a Deník.

Vyhrál jste olympiádu, ale v minulé sezoně jste nevítězil. Proč to teď jde?
Vždycky jsem byl druhý, třetí, čtvrtý. Ale teď jsem přepnul knoflík v hlavě. Vyhrávat jde snáze. Ale proč tak snadno, to nevím.

Vážně ne?
Jasně, že ano. Mám dobrou techniku a sílu. Lepší než v minulých letech. Skoro stejnou jako při olympiádě. Aspoň tak to vypadá, když se na svoje skoky pak dívám.

Těžíte ze silných nohou, při odrazu si pomáháte trupem, což je účinné, ale může to být i nebezpečné. Jako když jste kdysi spadl v Kuusamu.
Jenže moje technika je teď mnohem lepší než v minulosti. Když jsem byl dřív třeba na letech, vždycky jsem se odrazil a zamířil dolů. Teď už ne.

Na začátku sezony jste vyhrál šest závodů v řadě a překvapil třeba i krajana Widhölzela, který s vámi trénoval. Co za tím stojí?
Měl jsem fantastický letní trénink. Bez problémů, bez tlaku, bez nemocí, bez školy. Všechno bylo perfektní.

Prý máte speciální přípravu.
Ale ne, trénoval jsem stejně jako v posledních letech. Jen cíl je jiný.
Skokanský lídr Rakušan Thomas Morgenstern se narodil 30. října 1986.
Míry: 184 cm, 66 kg.
Přezdívka: Morgi.
S náskokem 305 bodů vede Světový pohár před Finem Ahonenem. Stanovil rekord šesti vítězství v řadě od začátku sezony. Zatím v ní vyhrál sedm závodů, nejhůř byl šestý v Ga-Pa.
První vítězství ve Světovém poháru slavil v roce 2003 v Liberci. Na stupních vítězů byl v individuálních závodech 32krát, s týmem 9krát.
Dvojnásobný olympijský vítěz z Turína na velkém můstku (jednotlivec, tým). Na mistrovství světa je třikrát zlatý s družstvem, bronzový ze Sappora 2007 jako jednotlivec na středním můstku. Na šampionátu v letech dvakrát bronzový (2006 sám, 2004 tým).
Studia: dokončil policejní školu. "Možná budu jednou hlídat výstroj skokanů," žertuje.
Záliby: lyžování, fotbal, počítače. Nesnášel nákupy, ale s přítelkyní Kristinou v nich našel zálibu.
Výdělek: v sezoně zatím získal 276 500 švýcarských franků, tedy asi 4,5 milionu korun (nezdaněná částka). "Vydělávám na velký dům, ve kterém bych mohl strávit celý život. To je můj sen. A dovolená? Rád bych se podíval na Maledivy. Sněhu mám po sezoně dost."
Proč nosí chlupatou čepici: "Líbí se mi. Vypadá dobře, ne?"


Jak jste daleko od něj - od vítězství ve Světovém poháru?
Ještě třináct kroků (tolik závodů zbývá do konce sezony), což může být hodně, pokud nejste v dobré formě. Ovšem moje forma je na vysoké úrovni, můžu skákat lépe než ostatní. Ale Janne (Ahonen) je také dobrý a silný skokan. Nesmím si s ním zahrávat.

Můžete být na vrcholu tak dlouho jako nezdolný Fin, pětinásobný vítěz Turné čtyř můstků?
Doufám! To je taky můj cíl: být na vrcholné úrovni pořád. Ale vyhrát pětkrát Turné jako on bude možná moc těžké. Budu si muset najít jiný cíl, třeba získat tři zlaté olympijské medaile.

Proč je podle vás Ahonen pořád tak dobrý?
Protože je silný. V tom je budoucnost skoků. Pamatuju si, že když jsem vážil méně, bylo pro mě těžké skákat. Hlava jako by se vypnula. Nemohl jsem trénovat, nemohl jsem si skoky užívat.

Takže jíte, co chcete?
Jo. Mám teď možná tři nebo čtyři kila navíc. Ale cítím se dobře, mám hodně síly v nohou. To je taky důvod, proč mám tak dobrou sezonu.

Přes jak vysokou překážku dokážete v tréninku skočit z místa?
Rekord mám 149 centimetrů. My Rakušané jsme silní, proto je náš tým dobrý.

Pomáhá vám konkurence v něm?
Tým je pro mě jako druhá rodina, hodně se bavíme, jsme kamarádi. Ale konkurence je dobrá pro všechny. Je to soutěž.

A vy nesnášíte prohry.
Každý přece chce být nejlepší.

Jste stejně soutěživý, třeba i když hrajete fotbal?
Nemůžu prohrávat! Dobře, můžu, ale nechci. Vždycky chci být první. A je jedno, jestli hraju fotbal nebo hry na počítači nebo mám donést věci do kufru auta.

Na svých internetových stránkách máte skokanskou hru pro fanoušky. Tu jste taky ovládl?
No, objevil se problém s hackery. Takže jsem byl druhý.

Když jsme u výher, pamatujete se na první vítězství ve Světovém poháru?
Ano, bylo to dvacet minut odsud z Harrachova, v Liberci.

Příští rok se má v Liberci konat mistrovství světa. Mohl byste tam třeba vyhrát první individuální titul mistra světa.
Nejdřív si musím hledět letošního cíle. Ale mistrovství světa na mém můstku pro mě může být jednou z největších akcí v kariéře.

Na vašem můstku?
Vyhrál jsem tam dvakrát závod Kontinentálního poháru, mám odtamtud první vítězství ze Světového poháru a taky druhé a čtvrté místo z příšerného počasí. Je dobré pro mé sebevědomí, když stojím na libereckém můstku. A mám tam taky dobou bilanci s Janne Ahonenem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.