Tohle je blog 17-tileté moravačky co si říká Andulii a zbožňuje:

reportáž o jannem

14. ledna 2008 v 16:36 | andulii |  JanneAhonen
"Pro mě největší skokan všech dob," říká Thomas Morgenstern, lídr Světového poháru o pětinásobném vítězi Turné čtyř můstků. Jen tím podtrhuje, že Janne Ahonen, finský skokan na lyžích, je živoucí legendou. Rekordmanem.

"Cítím se dobře. A ještě líp mi bude doma," uvedl 30letý Fin v neděli večer pro rakouský list Kurier.
Ve Světovém poháru se objevil poprvé, když mu bylo 15 let. První triumf slavil o rok později. Předvedl rekordní sezonu s 12 vítězstvími.
A umí vyhrávat pořád. I když od jeho poslední výhry v individuálním závodě utekly dva roky. Od Bischofshofenu do Bischofshofenu.
"Jenže i když má krizi a pokazí skok, nikdy to není propadák," říká někdejší skokan František Jež.
Čím je Ahonen tak výjimečný, že dokáže dominovat na Turné v rozmezí devíti let? "Je talentem od přírody, má ke skoku výborné dispozice, tedy skvělou rychlost, dynamiku a sílu," uvedl Jež.
"Ale to by samo o sobě nestačilo, kdyby neměl fantastickou techniku. Udržel si stejné pojetí, jen ji pokaždé doplní o nějaký detail. Dokáže tělo maximálně koordinovat."
Janne Ahonen
- Narodil se 11. května 1977 v Lahti, kde žije s rodinou.
- Světový pohár poprvé okusil v 15 letech.
- Turné čtyř můstků vyhrál v letech 1999, 2003, 2005, 2006 a 2008, čímž vytvořil rekord.
- Je též dvojnásobným mistrem světa v individuálních závodech a trojnásobným s týmem.
- Světový pohár vyhrál dvakrát.
Jako by Ahonen nestárnul. "Ale to víte, že už se zadýchám víc než mladí kluci," pokynul směrem k rakouským skokanským dravcům, když dostal po třetím místě v Ga-Pa otázku, jak moc mu dávají zabrat tamní proslulé schody. "Ale bylo to O.K.," hned dodal.
Třetí místo, druhé a pak dvě první. Tak šel Ahonen za dalším titulem v Turné, za dalším autem a odměnou necelých 800 tisíc korun. "Všechno šlo tak lehce," řekl.
Však také nezvykle hodně projevoval emoce. Zatínal ruce, usmíval se. "Člověk s ním může zažít dost legrace," pravil Morgenstern.
Asi hlavně tehdy, když Ahonen odpočívá. Kreslí komiksy, rád si při karaoke zazpívá jako Elvis Presley.
A jezdí na speciálních motorkách, dragsterech, co umí zrychlit z nuly na stovku za pár vteřin. "Dělá dobře. Je náročné zvládat skokanský cirkus po psychické stránce. Jezdíte pořád na stejná místa, na stejné soutěže. Janne si ho okoření, dokáže vypustit," říká Jež.
Navíc má Ahonen i silné rodinné zázemí, s manželkou čekají narození druhého potomka. Bydlí ve velikánské vile v Lahti, kterou si skokan sám projektoval.
Jak dlouho ještě může vydržet? "Uvidíme po sezoně," pravil Fin sám.
Jež míní: "Podle mě se minimálně do olympiády (Vancouver 2010) bude chtít udržet, zlato ještě nemá."
zdroj: www.sport.idnes.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.