Tohle je blog 17-tileté moravačky co si říká Andulii a zbožňuje:

Janneho 5 vítězství

14. ledna 2008 v 16:31 | andulii |  JanneAhonen
Vítězstvím v Bischofshofenu se Janne Ahonen stal nejúspěšnějším skokanem Turné čtyř můstků. Pojďme si všech jeho pět prvenství připomenout.

První výhra Janne Ahonena v závodě turné byla velmi překvapivá. 1. ledna 1995 bylo v Garmisch Partenkirchenu doslova psí počasí. Hustý sníh a proměnlivý vítr to byla kulisa tehdejšího klání. Janne svůj skok pokazil. V zasněžené stopě se mu zadrhly lyže a on byl rád, že nepřepadl po hlavě přes hranu můstku. Dosažených 78 metrů na postup do druhého kola nestačilo. Jaké překvapení čekalo televizní diváky po přestávce závodu, když mladý seveřan figuroval na čele výsledkové listiny prvního kola. Finové totiž vznesli protest a jejich reprezentant mohl svůj pokus opakovat. Ahonen nabídnutou šancí nepohrdl a délkou 114 metrů vytvořil tehdejší rekord můstku! Ve druhém kole si už vítězství pohlídal. Celkově obsadil třetí místo, podobně jako v sezóně 1997/1998.

O rok později již Janne poprvé ovládl celkové hodnocení turné. Do Oberstdorfu sice jel ve žlutém trikotu vedoucího muže SP, největším favoritem však nebyl. Byl jím německý miláček Martin Schmitt. Podle výsledků Německé části turné se zdálo, že vše dopadne podle papírových předpokladů. Schmitt triumfoval na obou domácích můstcích. V Innsbrucku však psychicky neunesl tlak, který na něj fanoušci vyvíjeli. Až 13. místo bylo velkým zklamáním a hlavně opuštění pozice leadra Turné čtyř můstků. Do čela se tak před posledním závodem dostal Noriaki Kasai. Po posledním závodě však výsledkové listině vévodil muž, který skákal s tehdy pro něj typickým celoobličejovým chráničem - Janne Ahonen. Ačkoli nevyhrál žádný podnik ze čtyřdílné série, tak tři druhá a jedno páté místo mu v celkovém hodnocení na výhru stačilo.

Zajímavý průběh mělo Turné v ročníku 2002/2003. Rok poté, co se Sven Hannawald zapsal do historie čtyřmi vítězstvími ve všech čtyřech závodech, zvítězil v úvodním podniku v Oberstdorfu. Výhra to byla celkem nečekaná, protože Sven v úvodu sezóny formu rozhodně neměl. V Kuusmuu předvedl pouhých 48 metrů! "To je trochu málo, i když se závodilo v mínus dvaceti," zavzpomínal. V Garmisch Partenkirchenu však znovuzrozeného Němce zastavil pád a obsadil až dvanácté místo. Upadl také vedoucí muž SP Martin Höllwarth i autor nejdelšího pokusu dne (129 m) Janne Ahonen. Dramatický závod plný pádů favoritů nakonec ovládl Primož Peterka. Innsbruck byl svědkem nastoleného trendu - co závod, to jiný vítěz. Tentokrát se ke slovu dostal Ahonen a zajistil si i průběžné vedení v celkovém hodnocení. V Bischofshofenu zvítězil Björn Einar Romören, když zaútočil z osmé pozice po prvním kole. Ahonen si pohlídal náskok a svůj celkový bodový zisk zaokrouhlil na pěkné číslo 999,9 bodu.

O dva roky později jel Janne k Německo- Rakouskému závodu jako jednoznačný favorit. Z osmi závodů úvodu sezóny jich vyhrál sedm a jednou obsadil druhé místo. V naprostém deklasování soupeřů pokračoval i na Turné a z otázky "Kdo vyhraje turné?" udělal otázku "Vyhraje Ahonen čtyřikrát?". Nevyhrál. V posledním závodě Turné ho o šest bodů předstihl Martin Höllwarth. Náladu to Jannemu nezkazilo, což komentoval slovy: "Martin je šťastný, Sven je šťastný, tak jsem taky šťastný" Hannawald totiž před závodem v rozhovoru uvedl, jak moc si přeje, aby i nadále zůstal jediným vítězem všech čtyř podniků během jednoho turné a to se mu nakonec vyplnilo.

Ještě dlouho budeme mít v paměti Turné z roku 2005/2006. Poprvé v historii zvítězili dva závodníci. Jejich cesta na vrchol začal podobně - pokaženou kvalifikací v Oberstdorfu. Janda diskvalifikován, Ahonen v poli poražených. Janne si večer před závodem pouštěl videosestřih svých podařených skoků z minulosti. Druhý den byl jako vyměněný. Navíc mu paradoxně pomohlo i to, že skákal v první polovině závodu a měl příznivější podmínky než závodníci po něm. V Oberstdorfu vyhrál. V Ga-Pa vyhrál Janda a začalo se schylovat k nervy drásajícímu souboji. V Innsbrucku Janda předvedl senzační postup ze 13. místa po kole prvním ke 2. místu v kole druhém, čímž se sice dostal do čela Turné, Ahonen byl však těsně v patách, ztrácel pouhé 2 body. Neuvěřitelné letecké představení nabídl poslední závod. Oba soupeři se utkali na závěr prvního kola. Janda se předvedl jako první - 141 m! Ahonen kontroval shodnou délkou a když se pod můstkem koukl na výsledkovou tabuli, tak se s chutí zasmál. Konec druhého kola. Tentokrát je na tahu Ahonen. Předvádí nejdelší skok dne 141,5 m! Teď je řada na Jandovi. Krásným telemarkem zakončuje 139 metrů dlouhý let. Po sečtení všech osmi pokusů patřilo prvenství na Turné oběma.

Karty před letošním Turné byly rozdány tak, že pokud nevyhraje dosavadní suverén Morgenstern, bude to překvapení. Pokud by ho měl někdo předstihnout, tak jedině krajan Schlierenzauer. Když ne on, tak snad Kofler. Zdálo se, že suverénní Rakušané budou neporazitelní. Jména skokanů z ostatních zemí se mezi favority řadila snad jen ze slušnosti. V Oberstdorfu bylo vše podle předpokladů. Vyhrál Morgenstern před Schlierenzauerem a Ahonenem. V Ga-Pa však Morgi přišel o svou suverenitu a také o vedení v Turné. Do čela čtyřdílného klání se dostal jeho krajan Schlierenzauer. První závod v Bischofshofenu opět pořadí přeskupil a na vrchol poslal Ahonena. Ve druhém závodě na stejném můstku se vypořádal s náročnými podmínkami a nenechal nikoho na pochybách, že je zaslouženým králem Německo - Rakouských závodů.

Ahonen tak předstihl Jense Weissfloga v počtu celkových vítězství na Turné a usadil se na čele tohoto hodnocení. Pomyslný bronzový stupínek drží se třemi prvenstvími Němec Recknagel a Nor Wirkola. Janne dokázal, že je poprávu řazen mezi legendy ještě jako aktivní skokan. Bude trvat ještě dlouho, než tento výkon někdo překoná. Zvláště když uvážíme, že z aktivních skokanů nemá nikdo více než jeden celkový triumf. Do této skupiny patří Jakub Janda, Adam Malysz, Primož Peterka, Andreas Widhölzl, Sigurd Pettersen a Anders Jacobsen. zdroj: www.skoky.net